Alkoholové vařiče

Praktické poznatky a projekty uživatelů tohoto fóra.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Jednoduchý "kapilární" hořák

Příspěvek od poota »

poota píše:Jednodušeji už to, alespoň mně, nejde
Tak dobrá zpráva - i mně to jde ještě jednodušeji :D

Zbytečně pracné odřezávání části víčka odpadá tím, že se pouze vikláním odlomí to otevírací očko a do druhé poloviny víčka se prorazí otvor, aby plamen "necykloval" - pokud někomu vyhovuje akustická kontrola hoření, tak tento otvor vynechá.
Ponecháním celého víčka nedosedne okraj vnitřního dílu, takže odpadá vypilovávání čtyř zářezů do okraje.
Libovolný počet kapilár jsem snížil z původních 14ti na sedm. Proč?
Sedmikráska, sedmero krkavců, sedm dní v týdnu, sedm čaker - to všechno je sice pravděpodobné, nicméně skutečností je, že používám jenom poloviční počet z původní šablony :D
Bez šablony je pohodlnější počet osm, kdy stačí označit první čtyři do kříže a další čtyři v polovinách - ovšem upozorňuji, že tento počet jsem ještě netestoval, takže za jeho funkčnost neručím :laugh:

Zdravím - poota
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Alkoholové vařiče

Příspěvek od poota »

Po zkušenostech s lihovými hořáky jsem dospěl k tomu, že k jejich provozu je potřeba nad ně umístit nádobu a zároveň je zaclonit proti větru. Obě tyto funkce může zastat větrná clona, která je natolik bytelná, aby unesla i plnou nádobu.
Jak už je snad mým osudem, tak taková jednoduchá clona mě příliš neuspokojila. :(
Transport jsem vyřešil tak, že se vešla do nádoby a do clony se vejdou i oba hořáky, náplň i zapalovač. Dva hořáky proto, aby se dalo vařit i déle, než na kolik stačí jedna náplň - plnění rozpáleného hořáku nedoporučuji vůbec nikomu :enaughty: jak jsem zmiňoval už dříve.
Citlivost na vítr jsem vyřešil nasávacími otvory pouze v jedné třetině spodního okraje a jejich natočením na závětrnou stranu.
Zbyl mi ovšem ještě jeden problém - samotný hořák hoří sice čistými žlutými plaménky, ale když se nad ně umístí poměrně chladný hrnec, tak se teplota plamenů sníží natolik, že oheň začne přece jenom kouřit :(
Takže znova na trať.
Další clonu jsem tedy vytvořil jako "dvoustěnku" - vnitřní plechovka je od kompotu, průměr 8,5 a výška 12 cm, ve dně otvor 5,5 cm. Ve stěně u dna nepočítaně otvorů svisle proříznutých a šroubovákem šikmo natvarovaných stále stejným směrem.
Vnější plechovka je od ředidla, průměr 10 a výška 16 cm, víko odříznuté a ve dně otvor 4,5 cm s půlcentimetrovými nástřihy. Kousek od volného okraje opět nepočítaně obdobných otvorů. Plechovky se složí otvory na sebe a přehnutím nastříhaného okraje vnější plechovky dovnitř se spojí. Tři šrouby kolem otvoru zajišťují hlavně mezeru pode dnem ohřívané nádoby.
Zapálený lihový hořák se postaví na nehořlavou podložku, clona se postaví "kolem" něj a na clonu se postaví nádoba. Pokud se podařilo otvory pro nasávání i pro výdech sešikmit stejným směrem, tak volné plameny jsou po rozehřátí tři až čtyřikrát delší, rotují kolem středu a pod nádobou viditelně nekouří.
Protisměrně sešikmené otvory jsem bohudík netestoval :eclap:

Zdravím - poota
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Alkoholové vařiče

Příspěvek od poota »

Výše představenou větrnou clonu jsem sice už dříve otestoval, nicméně to bylo za absence světločivého záznamového zařízení.
Dnes jsem tedy ono výše zmíněné a poměrně složité zařízení uspokojivě nahradil prostým fotoaparátem, takže jsem schopen zde prezentovat co on na jeho vlastní bulvu spatřil.

Pro názornost a srovnání jsem jej napřed donutil popatřit na samotný lihový hořák zahřátý na provozní teplotu an na nehořlavé podložce stojí před v pozadí větrnou clonou stojící - pozornost svoji upřetež na nepříliš výrazně zbarvené plameny a podržtež v paměti jejich délku.

Na záznamu druhého popatření se vidí přes hořák nasazená větrná clona taktéž na provozní teplotu zahřátá, plameny výrazněji zbarvené a délky podstatně delší sklonem svým prokazující počasí značné povětrnosti.

Popatření třetí shora do útrob větrné clony, aby možno bylo kochati se plameny do rotujícího kornoutu jakéhos se kroutící.
Patrno jest také, že teplota těsně nad bodem mrazu jakož i silná větrnost způsobují usazování sazí na horním mezikruží, což nemusí být tehdáž, kdy bude nad ním dno nádobové spočívati.

Zdravím - poota
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Alkoholové vařiče

Příspěvek od martin11 »

Vážený příteli, velmiž nás zaujala alkaholová nádoba varná a ohň z ní se linoucí. V písmu tvém výše nás velmi vzrušila poznámka o jakémsi "sazení" okem postřehnuvší černání. Neumím sobě vysvětlit, kterakže může alkahol saziti, neb hoření jeho jest dokonalé a v praxi své jsem se sazení, čazením často zvané nesetkal mimo několika případův, kdy použit byl alkahol pochybné kvality různé příměsy obsahující a tudíž silně čadící. Doufejmež, že varostroj Tvůj bude k úplné dokonalosti dotažen a využitelnost bez čazení zcela dořešena a v dobách budoucích v kterýchžto elektřiny nebude nám myšlenka tvoje sloužiti bude k úpravě krmě i nápojů všelikých. S úctou Elf - Elfí Karkulka červená :oops: též zvaný


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Alkoholové vařiče

Příspěvek od poota »

martin11 píše:..kdy použit byl alkahol pochybné kvality..
To, co se pod názvem technický líh prodává nejspíš úplně špičkové kvality nebude, už proto, že hoří "viditelným" plamenem. Zviditelnění plamene kvalitního lihu se dá docílit příměsí vody a nebo soli.
K sazení v tomhle případě dochází nedokonalým spálením paliva, ke kterému dochází ochlazením "plamenů" pod nějakou určitou teplotu. K tomu ochlazení dochází při styku "plamenů" s jakýmkoli studeným povrchem a také přívodem studeného vzduchu, jakým je například vítr. Abych docílil co nejlepšího hoření, tak přivádím do "plamenů" silně předehřátý terciární vzduch, který dodává "plamenům" kromě kyslíku i další teplo - rozdíl hoření je vidět i na fotkách.
Za méně extrémních teplotních a povětrnostních podmínek bude i sazení podstatně menší a popravdě řečeno mě nijak netrápí - kouření je skutečně minimální a nebadatelné, a ten případně očouzený kousek povrchu mi celkem ani nevadí.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Odpovědět

Zpět na „Lidé sobě“