Větrná elektrárna (levně)

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Protibežné vrtule

Příspěvek od Akord »

django1 píše:
Akord píše:.............. ktorej listy majú zhodnú štíhlosť (šírku listu na konci listu). ......
Štíhlost je poměr rozpětí křídla k jeho střední hloubce.
Jen pro přesnost, aby to někdo nevzal tak, že štíhlost je rovna šířce konce listu :)
Ano, pri daném prumeru vrtule z toho plyne, že štíhlost je úmerná šírce konce listu. (s dostačující presností pro prípad bežných profilu vetrných vrtulí.)


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Větrná elektrárna (levně)

Příspěvek od Akord »

rebaco píše:Tu je video s rovnakými vrtuľami...
Hlučnosť dvojice vrtulí, alebo vrtule so stĺpom je úmerná ich vzdialenosti, a bude závisieť aj od nastavenia a typu profilu. Nepísal som, že dvojica vrtulí znamená automaticky vyšší hluk.

V 2. videu nevidím na rôznosť vrtulí mechanický dôvod, ale mohlo sa ukázať, že nerovnaké otáčky dajú menší (nesynchronizovaný) hluk.

A aj marketing sa potrebuje vyjadriť.


rebaco
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: ned 30 zář 2012 14:33
Dal: 6 poděkování

Re: vyvážení a druhy kolotoču

Příspěvek od rebaco »

Akord píše: (Magnusuv valec jsem zkoušel jako model, ale nepresvedčil me.)
Môžem sa spýtať akým spôsobom si skúšal Magnusov valec a prečo nepresvedčil ?


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Větrná elektrárna (levně)

Příspěvek od Akord »

Skúšal som malý model v prúde vzduchu z veľkého ventilátora. Tak pred 10 rokmi. Vztlak nebol tak veľký, aký som čakal (udáva sa niekoľkonásobok ekvivalentného profilu), a bolo to nákladné. Nedosiahol som ani toľko, čo profil, otáčky asi 5000/min, priemer valca okolo 60mm, dĺžka okolo 200mm. Máš lepšie výsledky?


rebaco
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: ned 30 zář 2012 14:33
Dal: 6 poděkování

Re: Větrná elektrárna (levně)

Příspěvek od rebaco »

Nerobím experimenty, len nahlas uvažujem.
Skúšal si aj meniť otáčky valca pri konštantnom prietoku vzduchu a ak áno čo to spravilo?

V zahraničí sú už prvé lastovičky s Magnus efektom:
http://www.mecaro.jp/eng/index.html

Otázne je, akú optimálnu rýchlosť majú mať otáčajúce valce voči otáčkam rotora.
Tiež samotný tvar valcov, či nie je trebárs lepší kužeľový tvar.
Takisto koniec listov treba vhodne tvarovať kvôli minimalizácii strát.
To všetko vyžaduje testy a more času.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Větrná elektrárna (levně)

Příspěvek od Akord »

Tak prvé lastovičky to sotva, keď boli urobené lode, čo mali miesto plachiet rotujúce valce. Sledovalo sa zmenšenie spotreby, zlepšenie ovládateľnosti. Pozitíva sa nenaplnili tak, aby sa to oplatlo. O Magnusových valcoch píšu už napr. v knihe Kašpar, Vetrné elektrárny a motory, a ďalších, už v povojnových rokoch, pokusy boli myslím ešte pred vojnou.

Kužeľ isto nie, keďže ide o vzájomnú rýchlosť, používajú sa iba čelá na zamedzenie "indukovaného odporu", podobne ako vinglety na krídlach, alebo čelá savoniusových rotorov.

Optimálna rýchlosť vyplýva najprv z návrhu vrtule. Je možné si spočítať normálnu vrtuľu, kde šírka listu zodpovedá vztlaku Magnusových valcov.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Větrná elektrárna (levně)

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Akord píše:Tak prvé lastovičky to sotva, keď boli urobené lode, čo mali miesto plachiet rotujúce valce.
Spíš chrousti, než vlaštovičky. Osobně to vidím tak, že Magnus používá více méně Coanda efekt stejně jako Teslova turbina a nic moc po tom co se týče efektivnosti není. Nějak to fachá a je to svým způsobem zajímavá věc, ale tudy podle mne cesta rozhodně nevede, exponenciálně tím míň, čím menší je rychlost větru.

S pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: PROJEKT STAVEBNICE MALÉ VĚTRNÉ ELEKTRÁRNY

Příspěvek od Akord »

psmvee píše:kontakt na sdružení je psmvee(zav.)volny(tečka)cz
Ještě něco málo k základní podmínce přihlášení zájemce do projektu a k volbě tvaru větrné turbíny a její výrobě:
- Od zveřejnění nabídky k účasti na projektu se stává, že zájemce má vážný zájem o účast na něm (například jeden fotograf), ale nějak nesplňuje základní podmínku, tj. že musí mít alespoň obecné povědomí o složení klasické malé větrné elektrárny a aby byl schopen zajistit obstarání některé části pro uskutečnění projektu.
Tak jsem se dovedel pod rouškou umelé slušnosti, že ani já takovou podmínku nesplňuji, protože vyrábím alternátory.
Považuji proto podobné príspevky spíš za PR nahánení ovcí pomocí cizího účtu. Krome toho jsem se ješte dovedel, že rešení konceptu vetrné elektrárny má smysl.
Mužu si sem dát reklamu taky? Delám sdružení zabývající se alternátory a "príslušenstvím" :color: .


django1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 317
Registrován: úte 29 kvě 2012 6:38
Dal: 4 poděkování
Dostal: 60 poděkování

Re: PROJEKT STAVEBNICE MALÉ VĚTRNÉ ELEKTRÁRNY

Příspěvek od django1 »

Akord píše:Tak jsem se dovedel pod rouškou umelé slušnosti, že ani já takovou podmínku nesplňuji, protože vyrábím alternátory.
Klid sire.
Umím udělat model, formu a finální výrobek z kompozitu.
Protipól výpočtu a geomorfologické podmínky mé lokality mě nemotivují k účasti.
Nicméně, pokud by sdružení hledalo výrobce listu podle dodaných parametrů ( rozpětí, hloubka a profil u kořene a na koi listu ) jsem ochoten se za náklady* zůčstnit na projektu.

*za náklady pro aktivní účastníky. Pro ostatní s platbou za práci a rizika ( práce s epoxidem vede k alergii )


Zkus se podělit o své zkušenosti namísto hlásání své pravdy. Jsem huhu
rebaco
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: ned 30 zář 2012 14:33
Dal: 6 poděkování

Re:

Příspěvek od rebaco »

Akord píše:Savonius ani Darrieus nejsou kroucené, a tím jsou dost hlučné proti vrtuli. Nikde jsem tam nevidel udelanou regulaci proti vichrici, pokud tam není, tak to vichrice temer spolehlive odpraví, je to jen otázka času a početnosti.
Dá sa tá hlučnosť nejako zmierniť u Darrieusa ?
Regulácia je problém len u fí /troposkien/ tvaru, H a delta /trojuholník/ sa dajú bez problémov.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Re:

Příspěvek od Akord »

Akord píše:Savonius ani Darrieus nejsou kroucené, a tím jsou dost hlučné proti vrtuli.
O niečo skôr som napísal aj toto
Akord píše:28 led 2008 19:28 Podobný problém má Darrieus a Savonius, ale v podstatne menšej miere, a navyše sa dajú zakrútiť
takže zrejme ide buď o komentár na klasické verzie, alebo na predtým zobrazené.

Samozrejme Savonius aj Darrieus sa dajú plynule zakrútiť, alebo aspoň skokovo členiť.

H, ani D nie je bez problémov, vyžaduje pomocné prvky na zachytenie veľkých odstredivých síl, veľké momenty zotrvačnosti, namáhania v nevýhodných smeroch

django1: zaujímavá ponuka


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Re:

Příspěvek od poota »

rebaco píše:
Akord píše:Savonius ani Darrieus nejsou kroucené, a tím jsou dost hlučné proti vrtuli. ..
Dá sa tá hlučnosť nejako zmierniť u Darrieusa ?..
Hlučnost dost výrazně snižuje u obou typů právě to "kroucení", které Akord popírá. Tím kroucením myslím takové "zvrtulení" hran, při kterém vítr nabíhá na činnou plochu postupně, čímž se sníží rázy. Je možné, že Akord má na mysli jiné kroucení.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Větrná elektrárna (levně)

Příspěvek od Akord »

Nejsem si vedomý, že bych nekteré "jiné" kroucení poprel, napsal jsem, že kroucení nemá buď klasická základní verze, nebo verze na obrázku, blíže si nevzpomínám. Ve smyslu pootočení prurezu po kružnici se stredem v osi rotace, podél osy rotace. Teda jako bych chytil rovný Savonius/Darrieus na jedné strane osy ho ukotvil, a druhou kroutil. Nebo nakrájel jako salámu na hrubé kolečka a pak pootočene "slepil". Pod kroucením jsem myslel toto, nevím, jaké kroucení by ješte mohlo být jiné, prípadne upresni. Samotný list Fí Darrieusu pokud vypadá kroucene, tak je to spíše optický klam pri zobrazení, jeho list ve smeru osy není duvod kroutit, aspoň nevím o tom, že by se tak delalo.


rebaco
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: ned 30 zář 2012 14:33
Dal: 6 poděkování

Re: Větrná elektrárna (levně)

Příspěvek od rebaco »

Napadol ma jednoduchý spôsob ako zvýšiť výkon veternej elektrárne.
Od určitého priemeru rastie cena čepelí /listov/ s 2,3-2,7 mocninou ich dĺžky, pričom výkon sa zvyšuje len s 2 mocnicnou.
Ak sú listy také drahé, možno by stálo za úvahu nasadiť ich ďalej od rotoru cez neaktívny nosník dĺžky 20-100% listu.
príklad:
1. bez nosníka: dĺžka čepele 50m, opisovaný priemer 100m, čistá zametaná plocha 7854 m2.
2. s 25m nosníkom: dĺžka čepele 50m, opisovaný priemer 150m, čistá zametaná plocha 15708 m2.
Energetický zisk je 100%.
Otázna je ešte veľkosť odstredivých síl a návrh samotného nosníka, či je to vôbec reálne a rentabilné.


django1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 317
Registrován: úte 29 kvě 2012 6:38
Dal: 4 poděkování
Dostal: 60 poděkování

Re: Větrná elektrárna (levně)

Příspěvek od django1 »

Ten " nosník" se jmenuje trámec.
Musíš vhodně navrhnout tvar trámce a jeho přechod na list, aby ti nerostly přechodové odpory a odpor trámce aby nesnižoval výkon.

vždy platí - něco za něco.


Zkus se podělit o své zkušenosti namísto hlásání své pravdy. Jsem huhu
Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“