Vodík-Výbušnost

Souhrn všeobecných informací nejen pro "Vodíkáře".
Uživatelský avatar
woofe
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: úte 01 kvě 2007 21:54
Bydliště: pod mostem
Kontaktovat uživatele:

Vodík-Výbušnost

Příspěvek od woofe »

Ví někdo, co se stane v nebo s 1,5 l PET lahví naplněné (a uzavřené) vyvinutou směsí kyslík vodík, s tlakem směsi rovanající se atmosferickému tlaku, zažehnuté zapalovací svíčkou?..... :roll: tudíž 1,5 l vyrobeného plynu
Naposledy upravil(a) woofe dne sob 19 kvě 2007 20:21, celkem upraveno 1 x.


...dokud mi TNT nebouchne v ruce, nevěřím že je to výbušnina...
xzzzx
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: stř 14 bře 2007 10:52
Bydliště: Valtice
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: teorie vs praxe

Příspěvek od xzzzx »

woofe píše:Ví někdo, co se stane v nebo s 1,5 l PET lahví naplněné (a uzavřené) vyvinutou směsí kyslík vodík, s tlakem směsi rovanající se atmosferickému tlaku, zažehnuté zapalovací svíčkou?..... :roll: tudíž 1,5 l vyrobeného plynu
https://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... highlight=
druha strana ;)


Svět zboř! Já budu stát.
belamachina
Zasloužilý člen
Příspěvky: 328
Registrován: stř 17 led 2007 1:59
Dostal: 1 poděkování

Re: teorie vs praxe

Příspěvek od belamachina »

xzzzx píše:
woofe píše:Ví někdo, co se stane v nebo s 1,5 l PET lahví naplněné (a uzavřené) vyvinutou směsí kyslík vodík, s tlakem směsi rovanající se atmosferickému tlaku, zažehnuté zapalovací svíčkou?..... :roll: tudíž 1,5 l vyrobeného plynu
https://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... highlight=
druha strana ;)
je to podla mna o nahode . ja som zobral 2L PET flasu naplnil pod vodou BP a uzavrel . potom som ju hodil do ohna cakajuc velku ranu . nestalo sa vobec nic . vo flaske sa pretavila dira a jedine co som pocul bolo jemne pffffff.

dalsie co som skusal pod vodou naplnit 2dcl plastove pohariky co sa pouzivaju v bufetoch. po naplneni som ich polozil na beton tak aby bol poharik stale dnom hore. horakom na propan butan som ho pri podlahe podfukol plamenom . ozvala sa mensia rana a poharik vyletel asi 0.5 m do vzduchu. zasa ziadna brutalna supa , cakal som pecku ako pri acet. zvaracke. dalsi pokus bol podpalovat bublinky BP stupajuce k hladine . ocakaval som pecky ako ked praskaju poplasnaky pritom s toho liezlo jemne pukanie.

Ak mate niekto napad na bezpecne odpalenie poriadnej pecky sem s tim . zda sa mi ze stracam respekt a ostrazitost a to neni vobec dobre :-))


Uživatelský avatar
woofe
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: úte 01 kvě 2007 21:54
Bydliště: pod mostem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od woofe »

...tak nejdřív jsem poskládal aparát z věcí co dům dal.... 8) není tam nic k okomentování....snad jen ten měřák od strejdy Siemense, výborně se hodí na takové bejkárny.... :D .......při 35V 15A DC to dalo 1 litr za minutu......samozřejmě jsou v rostoku 3 pecky NaOH
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) woofe dne sob 19 kvě 2007 20:21, celkem upraveno 1 x.


...dokud mi TNT nebouchne v ruce, nevěřím že je to výbušnina...
Uživatelský avatar
woofe
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: úte 01 kvě 2007 21:54
Bydliště: pod mostem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od woofe »

...první pokus s pro mě neznámou třeskavinou, jsem radeji udělal pokus s malým oběmem směsi, na to jsem použil 0,5 litr PET lahev.....jak je vidět z fotky pro zapálení jsem použil zapalovací svíčku zalepenou ve víčku........lahev jsem naplnil vodou a otočil v kýblu dnem vzhůru, vyvinutou směsí jsem naplnil petku až v ní nebyla žádná voda. Pod vodou jsem lahev uzavřel uzávěrem se svíčkou (na svíčku jsem stříknul silokonový olej)......a uzavřená láhev mohla na odpaliště......což byl akumulátor 12v, indukční cívka a dráty až za roh :lol: ............ozvalo se jen slabé tiknutí, lahev měla cca 50°C a byla placatá......tudíš imploze zde opravdu je !......viz. foto.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) woofe dne sob 19 kvě 2007 20:22, celkem upraveno 1 x.


...dokud mi TNT nebouchne v ruce, nevěřím že je to výbušnina...
Uživatelský avatar
woofe
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: úte 01 kvě 2007 21:54
Bydliště: pod mostem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od woofe »

....následoval další pokus, a to s 1,5 litry směsi........zde je na odpališti
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) woofe dne sob 19 kvě 2007 20:22, celkem upraveno 1 x.


...dokud mi TNT nebouchne v ruce, nevěřím že je to výbušnina...
Uživatelský avatar
woofe
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: úte 01 kvě 2007 21:54
Bydliště: pod mostem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od woofe »

...tady je efektní video.....co dokáže 1,5l 8)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) woofe dne sob 19 kvě 2007 20:22, celkem upraveno 1 x.


...dokud mi TNT nebouchne v ruce, nevěřím že je to výbušnina...
Uživatelský avatar
woofe
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: úte 01 kvě 2007 21:54
Bydliště: pod mostem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od woofe »

...tak a takhle holka dopadla......na první pohled v ní vznikla velká taplota a vlivem síli materialu odolala tlaku až do doby kdy se teplem narušila a vyfoukla na boku....
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) woofe dne sob 19 kvě 2007 20:22, celkem upraveno 1 x.


...dokud mi TNT nebouchne v ruce, nevěřím že je to výbušnina...
Uživatelský avatar
woofe
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: úte 01 kvě 2007 21:54
Bydliště: pod mostem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od woofe »

...další pokus byl s 2 litrovou petkou.....
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) woofe dne sob 19 kvě 2007 20:23, celkem upraveno 1 x.


...dokud mi TNT nebouchne v ruce, nevěřím že je to výbušnina...
Uživatelský avatar
woofe
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: úte 01 kvě 2007 21:54
Bydliště: pod mostem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od woofe »

....efekt exploze byl o poznání větší......jen s tím rozdílem......že na tehle lahev není tolik deformovaná teplem ale jeví stopy směru hoření plynu.....myslím si že, jak došlo k vznícení zaroveň docházelo k borcení a následné "vcucnutí" hrdla do lahve....paradox je že dno lahve s největší tloušťkou materiálu se otevřelo jako kytka a na hranách je vidět že plast byl roztrhán.....viz foto..
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) woofe dne sob 19 kvě 2007 20:23, celkem upraveno 1 x.


...dokud mi TNT nebouchne v ruce, nevěřím že je to výbušnina...
Uživatelský avatar
woofe
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: úte 01 kvě 2007 21:54
Bydliště: pod mostem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od woofe »

no....s každou petkou jsem dělal pokusy dva....a vždy došlo ke stejnému efektu a defermoci........myslím že tahle směs použít ve spalovacích motorech je možná....ale za podmínky změny časování.....pokud by jsme považovali implozi za nedílnou součást hoření téhle směsi.....bylo by ideální zapálit směs v polovině dráhy pístu směrem dolů (ke klice), a následná imploze by po dolní uvrati zase vytáhla píst nahoru.....ale to je jen úvaha...... :roll:
Naposledy upravil(a) woofe dne sob 19 kvě 2007 20:23, celkem upraveno 1 x.


...dokud mi TNT nebouchne v ruce, nevěřím že je to výbušnina...
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Exploze ver. Imploze ...

Příspěvek od A(&F) »

woofe píše:... /// ...ozvalo se jen slabé tiknutí, lahev měla cca 50°C a byla placatá......tudíš imploze zde opravdu je !......viz. foto.
... thx ... snad Tvé pokusy už navždy umlčí diskuse "co to vlastně je" ... (které pokračovaly i "přes" video, které sem kdys na zdejší forum umístil gewo) ...

... velmi hodně záleží, kde (ve kterém místě) dojde k zapálení směsi ... proveď odpálení ve středu daného objemu ... a uvidíš ...

... jinak ten měřák je náááádhernej ... :) ... nechceš ho vyměnit za digitál ??? ... navrhni typ ... ;) ...

PS: pro Berkyho ... mám u Tebe flašku ... vzpomínáš ??? ... piju Becherův nápoj ... :lol: :lol: :lol: ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
JOVA
Zasloužilý člen
Příspěvky: 257
Registrován: úte 21 lis 2006 11:01
Bydliště: Jižní čechy
Dostal: 7 poděkování
Kontaktovat uživatele:

exploze & imploze

Příspěvek od JOVA »

Nejsem sice odborník na exploze a imploze, ale dovolím si několik poznámek.

exploze je fyzikální jev, při kterém dochází k náhlému, velmi prudkému uvolnění energie, obvykle doprovázené lokálním zvýšením teploty a tlaku

imploze je fyzikální jev, při kterém vznikne náhle podtlak, následuje destrukce nebo zhroucení způsobené pod tlakem - maximální podtlak při implozi je pouze 101 325 Pa (cca 1at) to ještě při hladině moře. Pro vykonání práce nic moc. Na tomto principu se stavěli první kondenzační parní stroje

teplota hoření BP směsi je hodně přes 3000 stupňů. Pokud petku vystavíš třeba jen na okamžik takové teplotě, dojde zákonitě k její deformaci. Pet lahve se totiž lisují za tepla z polotovarů tvaru zkumavky o průměru závitu lahve (cca 25mm) viz foto. Po zahřátí má petka tendenci se vracet k původnímu tvaru. Proto bych byl opatrný k posuzování zda jde o implozi nebo explozi po roztržení lahve

Osobně bych to vyděl na tyto děje:

1. po zapálení BP dojde k okamžitému zahřátí a tím objemovému roztažení plynů tj. vždy k explozi (ještě jsem neslyšel, že by nějaký plyn po zahřátí zmenšil objem)

2. pokud to vydrží uzavřená nádoba (z důvodu malého objemu nebo dostatečné pevností) dojde při uvolnění energie v podobě tepla ke sloučení vodíku s kyslíkem a tím vytvoření vody v původním objemu tj. následnému vytvoření podtlaku. Jestli tento děj je tak rychlý, aby při něm došlo k náhlému podtlaku a tím k implozi nevím. Spíš se domnívám, že páry vzniklé vody chladnou pomaleji a k implozi v pravém slova smyslu nedojde pouze se zmenší objem.

Z toho mi vyplývá jediné BP vždy exploduje (zahřátím zvětší objem) a druhotně při hoření a vytváření H2O dochází ke vzniku podtlaku.

PS: A(&F) promiň ale Bechča asi nebude :lol:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: exploze & imploze

Příspěvek od A(&F) »

JOVA píše:Nejsem sice odborník na exploze a imploze, ale dovolím si několik poznámek. .... /// ... Z toho mi vyplývá jediné BP vždy exploduje (zahřátím zvětší objem) a druhotně při hoření a vytváření H2O dochází ke vzniku podtlaku.
... já bych to tak neviděl ... :P ... nějak jsi ani neokomentoval ten výsledek pokusu s 0,5l PETkou, rozhodně to však nepřipomíná, že by se lahev pouze "smrštila" teplem do původního tvaru (ze kterého vznikla), ... ale spíše "se smlaskla" vlivem nepoměru vnějšího a vnitřního tlaku ...

... na čem tedy vlastně záleží:

- velmi mnoho na době, která uplyne od naplnění lahve BP do samotného okamžiku zapálení ... zamysli se proč asi ...

- na tvaru objemu a na místě zapálení: když zapálíš objem na jedné straně (v měkké "nepravidelné" nádobě), tak potom může během hoření dojít ke změně poměrů uvnitř směsi ... pokud bys ale zapálil BP ve tvaru koule, (přímo v jejím středu), tak dojde k ideální implozi ... nakresli si to (dvě soustředné kružnice) ... je to pouze o rychlosti hoření (+ některých dalších podmínek ) ...

... vzhledem k tomu, že jsi nebyl na posledním setkání v Praze (kde bys to měl i s patřičným výkladem), tak Ti teď dám možnost, aby ses na tím vším mohl ještě jednou zamyslet ... ;) ...

... a "nochmal" ten odkaz od gewa, tady je ... ... hlavně pro ty, kteří doposud nezaregistrovali ... 8) ... A(&F) ...

PS: ... Berky už ví, ale musí si to ještě vyzkoušet ... :lol: :lol: :lol: ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Odpovědět

Zpět na „Rozklad vody a vodík - všeobecně“