Generátor drevoplynu

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
jedle
Nový člen
Příspěvky: 4
Registrován: ned 23 říj 2011 20:00

Re: Generátor drevoplynu

Příspěvek od jedle »

Mám jistý přístup do národního technického muzea v Praze, a ptal jsem se tam na dochované dřevoplynové generátory, popř. auta. Zatím nemám odpověď, jestli bude pátrání kladné, hodím to sem. Jinak fotky pěkné, musím si je časem podrobněji prohlédnout. Hlavně mě zajímá ten chladič a jeho koroze, protože chladič je dle mého laického názoru to hlavní.

Ta cirkule na traktoru je geniální. Skláním se a vyjadřuji velkou pochvalu....


Uživatelský avatar
SEDYPETA
Stálý člen
Příspěvky: 47
Registrován: pon 01 pro 2008 16:58
Bydliště: Daleké Popelice
Dostal: 6 poděkování

Re: Generátor drevoplynu

Příspěvek od SEDYPETA »

Chladič je sice nutná součást zařízení, ale z hlediska výroby nezajímavý. Těžko na něm něco pokazit, protože zchladit plyn
můžeš v čemkoliv. O poznání zajímavější je situace okolo filtrace. Tento problém jsem doposud uspokojivě nevyřešil.
Papírové vložky z filtrů vozidel nelze požít. Filtrace přes hobliny je neúčinná a ten filtr co tam mám teď taky za moc nestojí,
i když by měl protože je z kombajnu. Filtrace plynu je jeden z důvodů proč se tato technologie nerozšířila.

Do budoucna plánuji zkonstruovat skrubr, který se jeví jako nejelegantnější řešení pro stabilní zástavbu nebo těžké stroje.
konstrukci už mám v hlavě, zbývá jen dořešit cirkulaci vody a její filtraci.


jedle
Nový člen
Příspěvky: 4
Registrován: ned 23 říj 2011 20:00

Re: Generátor drevoplynu

Příspěvek od jedle »

Co průmyslové tkaninové filtry? Mají odolnost do 400 st. Celsia a co vím z praxe tak i malou propustnost prašnosti. Nevím jaký mají odpor, mohlo by se to někde dohledat. Myslím hadicové filtry s jednou vrsvou tkaniny. když by to bylo v autě, tak by se sami mohli setřásat a čistit.


Uživatelský avatar
SEDYPETA
Stálý člen
Příspěvky: 47
Registrován: pon 01 pro 2008 16:58
Bydliště: Daleké Popelice
Dostal: 6 poděkování

Re: Generátor drevoplynu

Příspěvek od SEDYPETA »

tkaninové filtry nejsou špatný nápad. Musíš ale mít tu tkaninu.
tento sytém byl hojně využívám u gen. na uhlí a koks.
Pro dřevo se příliš nehodí kvůli zalepování dehtem.
Pokud by se ale umístil do horké části pak by to bylo schůdné.
jako třeba tady


NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Generátor drevoplynu

Příspěvek od NAVAR »

SEDYPETA píše:tkaninové filtry nejsou špatný nápad. Musíš ale mít tu tkaninu.
tento sytém byl hojně využívám u gen. na uhlí a koks.
Pro dřevo se příliš nehodí kvůli zalepování dehtem.
Pokud by se ale umístil do horké části pak by to bylo schůdné.
jako třeba tady

Co takhle skelná tkanina, vyrobená ze skelných vláken? Mám jí ve dřevníku celou rolu, když tak vzorek zašlu.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
beldy
Starší člen
Příspěvky: 170
Registrován: ned 25 říj 2009 10:15
Bydliště: Podtatransko
Dostal: 2 poděkování

Re: Generátor drevoplynu

Příspěvek od beldy »

Priatel ma upozornil na zaujimavu stranku, kde Fini robia pokusy s vyrobou drevoplynu zo suroveho dreva.
http://www.hotel.ymex.net/~s-20222/geng ... r-eng.html (UZ TU BOLA UVEREJNENA)
Dalej by som sa rad spytal SEDYPETA, ci ten motor z mazdy pouziva orginalne riadenie bohatosti zmesy s lambda sondou, alebo to poslo von...
Naposledy upravil(a) beldy dne úte 17 led 2012 20:20, celkem upraveno 1 x.


Sebestačnosť = SLOBODA!!!
marcel.vlastuvka
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: stř 18 led 2012 20:46

Re: Generátor drevoplynu

Příspěvek od marcel.vlastuvka »

Filtraci hliněnými kuličkami jste nezkoušel? Objevuje se to na spoustě zahraničních konstrukcí. Jsou to takové ty kuličky z vypálené hlíny co žena sype na záhon.


Uživatelský avatar
SEDYPETA
Stálý člen
Příspěvky: 47
Registrován: pon 01 pro 2008 16:58
Bydliště: Daleké Popelice
Dostal: 6 poděkování

Re: Generátor drevoplynu

Příspěvek od SEDYPETA »

beldy píše:Priatel ma upozornil na zaujimavu stranku, kde Fini robia pokusy s vyrobou drevoplynu zo suroveho dreva.
http://www.hotel.ymex.net/~s-20222/geng ... r-eng.html (UZ TU BOLA UVEREJNENA)
Dalej by som sa rad spytal SEDYPETA, ci ten motor z mazdy pouziva orginalne riadenie bohatosti zmesy s lambda sondou, alebo to poslo von...
Motor z mazdy je kompletně udproštěný od původní elektroniky, takže to je jako klasický motor např š100-120 nebo žigul.
to jest klasika rozdělovač + kondík + zap. cívka. polcajt na mazání a čidlo teploty vody. toť vše. Svíčky jako na LPG ale jede to i na ty původní benzinové. Rozdělovač je ze škodovky a pasoval do mazdy téměř bez úprav!!!!!(nahradi původní s halovým snímačem). Z mazda motoru jsem sundal úplně vše co nebylo třeba:vstřiky, starej rozdělovač, servomotůrky a ventily okolo škrtící klapky, recirkulace výf. plynů, lambda,snímač otáček, váha vzduchu atd. všechno dolů.

Až budu dávat nový motor budu chytřejší. přendám ho z auta komplet i s celou eletrikou a řídící jednotkou.
Motor potom bude moci běžet i na benzin. pro pohon dřp. se pouze zastaví přívod benzínu a sání motoru se nakrmí dřp se vzduchem 1:1. Elektronika to schroustne, mám to vyzkoušený. takovýto systém tedy bude podobný jako u přestavby na LPG.
Zatím můj traktor jede pouze na dřevo benzín už mu nechutná. Mám tam sice pomocný karburátorek z vodňanky ale motor neběží. Funkční benzínový pohon bych uvítal, protože jsou situace kdy potřebujete vyjet co nejrychleji bez ohlehu na náklady a roztápět pak třeba za jízdy.
co se týče těch maníků co tvrdí že jezdí na syrový.
je to blbost.
zkoušel jsem většinu jejich řešení a zjistil jsem že na syrový to nepojede nikdy. Hranice použitelnosti se sice dá zvednout
ale jen o málo, z 25% na 30-35% určitě né na 50% vlhkosti.
Jako reálné řešení pohonu na syrové se jeví, sušení dřeva mimo násepku.
tj. horké výfukové plyny zavést do komory se dřevem
nebo využít teploty plynu vycházejícího z gen. , což jsem zkoušel ale funguje to pouze jako dosoušení dřeva které, sice vyschlé ale zmoklé.
až ty maníky uvidim na živo jak tam nasypou právě seštěpkovanej topol a pojede to tři hodiny, uvěřim.
zatím ale vaří z vody
Naposledy upravil(a) SEDYPETA dne čtv 19 led 2012 10:19, celkem upraveno 1 x.


Uživatelský avatar
SEDYPETA
Stálý člen
Příspěvky: 47
Registrován: pon 01 pro 2008 16:58
Bydliště: Daleké Popelice
Dostal: 6 poděkování

Re: Generátor drevoplynu

Příspěvek od SEDYPETA »

marcel.vlastuvka píše:Filtraci hliněnými kuličkami jste nezkoušel? Objevuje se to na spoustě zahraničních konstrukcí. Jsou to takové ty kuličky z vypálené hlíny co žena sype na záhon.
zřejně máte na mysli keramzit. Ten se dá použít do skrubru (mokrý čistič) místo dříve užívaného koksu ale za sucha určitě nefiltruje. Rozhodně bych ho vyzkoušel, ale zatím se mi nepovedlo vyrobit použitelný skrubr s tlakovým oběžným systémem vody, glykolu nebo oleje. konstruktérský oříšek.


cimirek
Zasloužilý člen
Příspěvky: 493
Registrován: čtv 15 čer 2006 5:56
Dal: 258 poděkování
Dostal: 213 poděkování

Re: Generátor drevoplynu

Příspěvek od cimirek »

Náhodou jsem narazil na stránku
http://gorvin.mysteria.cz/generator.htm
jsou tam ke stažení knížky
Motory spalovací autora Fr.Turečka.
Adolfa Tůmy Generátory a jejich obsluha, 1944
brožura z r. 1954, Dřevoplynové generátory


Naso
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: sob 10 bře 2012 10:04

Re: Generátor drevoplynu

Příspěvek od Naso »

chlapi já tomu vůbec nerozumím, žasnu nad tím jak jste zruční. Jediné co jsem pochopil je to že při spalování dřeva, biologických materialů, uhelnatí při teplotě 300°C uvolnuje se dřevoplyn, který obsahuje plynný dusík a vodu obsaženou v spalovaném materiále a taky ten dehet, který všechno zalepí. Problémy jsou s vodou a dehtem. Nešla by voda nějak separovat z plynu podle mě to děláte chladičem kde voda kondenzuje, plyn se ochlazuje kde jde do motoru a tam probíhá druhotné spalování samotného plynu. Nerozumím moc dané problematice ale nešlo by nějak separovat vodu pro ohřev a tvz. parní pohon pro silnější výkon ventilátoru přímo do místa spalování, tím se zvýší př.: Z původní spalovací teploty 800-1000°C př na 1200-1300°C. Se zlepší samotné první spalování= méně dehtu díky dokonalejšímu spalování a taky rychlejší proces = vyšší výkon. Nevím při kolika °C se dá spalovat samotný dehet a ani nevím co z něj vznikne při samotném spalování, ale podle mne by to mohla být zajímavá surovina pro spalování a další pohon. Pokud byste se díky vyššímu přístupu vzduchu dostali na tepltotu 1200-1300°C nevydrží to litina, bylo by zřejmě nutné šamotové vyvložkování a zároveň izolace ztráty tepla= vyšší výkon. Mám postavenou pec pro tavbu oceli při teplotě 1500-1600°C kde zhoří totálně všechno, vydrží to jen žáruvzdorná keramická hmota. Pec je stavěná na dřevěnné uhlí a s menšími upravami by se to dalo použít pro spalování materiálů.

moje vize je v upravě spalovací komory na vyšší teplotu s izolováním keramickou hmotou a tím zvýšení výkonu. Vyšší teplota méně dehtu. Druhotný ohřev kondenzované vody pro pohon ventilátoru (vzduchu) přímo do spalovací komory. Separace dehtu a jeho druhotné spalování přímo ve spalovací komoře.

Je to blbost, nebo je to reálný?


Uživatelský avatar
SEDYPETA
Stálý člen
Příspěvky: 47
Registrován: pon 01 pro 2008 16:58
Bydliště: Daleké Popelice
Dostal: 6 poděkování

Re: Generátor drevoplynu

Příspěvek od SEDYPETA »

dost dobře jsem nepochopil co tím chtěl básník říci.
namaluj, popiš a vysvětli, ještě lépe postav, jinak se nehnem z místa.
jinak je možné ledacos a na tomto fóru zvlášť

Pánové toto vlákno začalo nějak umírat. Vývoj se však nezastavil a dere se mílovými kroky vpřed.
Zrovna řeším problém elektronického řízení bohatosti směsi vzduch-dřp
nemáte někdo nějaké informace o tomto specifickém problému?
nevíte někdo jak vypadá regulace směsi u bioplynových stanic?
Lambda je jasná. Řeším konkrétní konstrukční provedení směšovače, nevím čím škrtit sekundární vzduch. Plynulá servomotorická regulace škrtící klapkou nebo elmag. pracující v režimu 0 a 1 v závislosti na napětí lambda.
neřešilo se to tady někdy někde?
Budu velice vděčný za jakoukoliv pomoc či inspiraci

uvažoval jsem že bych se zeptal na VUTBR fakulta strojního inženýrství- tam se o podobné kdysi pokoušeli
nebo TEDOM ale ti mi nic neřeknou.


Uživatelský avatar
SEDYPETA
Stálý člen
Příspěvky: 47
Registrován: pon 01 pro 2008 16:58
Bydliště: Daleké Popelice
Dostal: 6 poděkování

Re: Generátor drevoplynu

Příspěvek od SEDYPETA »

Informace.
měřil jsem traktor na ZF JCU katedra zemědělské, dopravní a manipulační techniky. výsledky ještě nemám ale snad je co nevidět zpracuju


Uživatelský avatar
SEDYPETA
Stálý člen
Příspěvky: 47
Registrován: pon 01 pro 2008 16:58
Bydliště: Daleké Popelice
Dostal: 6 poděkování

Re: Generátor drevoplynu

Příspěvek od SEDYPETA »

malá ochutnávka
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


beldy
Starší člen
Příspěvky: 170
Registrován: ned 25 říj 2009 10:15
Bydliště: Podtatransko
Dostal: 2 poděkování

Re: Generátor drevoplynu

Příspěvek od beldy »

Po dlhsej prestavke som narazil na stranku, v ktorej sa autor tiez zapodieva zlepsenim vlastnosti drevoplynu pridavanim drevneho uhlia. Ma to celkom dobre teoreticky zdovodnene, ale hlavne aj potvrdene prakticky.

http://www.gorvin.mysteria.cz/cistydrevoplyn.htm


Sebestačnosť = SLOBODA!!!
Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“