Meditace

Léčebné postupy.
Odpovědět
pepo.bn
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: úte 17 črc 2007 23:02
Bydliště: Slovensko

Re: re :anonymní Králík

Příspěvek od pepo.bn »

re:Anonymní píše:

Konec strachu..
Pokjal sa človek nezbavý strachu samého pred sebou , nezbavý sa strachu vőbec .Tam sa to všetko začína a tam sa to aj koncí . Ten , kto nepochopí túto ,,pravdu'' , tak ten ani nepochopí . PePo


Nič nie je nemožné , stačí len chcieť a vedieť ako na to !
Uživatelský avatar
anonymní králík
Nový člen
Příspěvky: 20
Registrován: stř 27 srp 2008 11:48
Bydliště: na okraji mléčné dráhy

Tak jsem si užil poslední krásný prázdninový den

Příspěvek od anonymní králík »

a už na vás zas vykukuji z klobouku (abych poněkud rozkryl svoji anonymitu ).

Tím Marxem jsem chtěl jen podpořit základní Krishnamurtiho myšlenku - že svoboda není nic závislého na našem chtění, či nechtění. Svobodná vůle je zákon. Paradoxně jediné na světě, co si nemůžeš svobodně vybrat, je právě zda ji budeš mít, či nikoli. Svobodnou vůli prostě máš a můžeš proti tomu dělat co chceš, nebo jí trpně snášet, anebo ji aktivně uchopit. Neexistuje žádné lidské rozhodnutí, které by tento základní fakt postrádalo. Svoboda - není volba. Svoboda - je zákon. A jeho poznáním, respektováním, ale i využíváním dojdeš k finální tézi :"Svoboda je poznaná nutnost" (což jak oba víme neměl, neměl zrovna takhle Marx na mysli).
Lamu Ole Nydahl a "Diamantovou cestu v evropském podání" nechci hodnotit. Ale řeknu svůj zážitek z jedné přednášky. Je to už tak asi patnáct let. Lidí se sešlo mraky a já sám jsem mnoha svým známým doporučoval, aby si ji šli poslechnout. Přednášející byl jakýsi arogantní, silně egoistický polák, který když se jej někdo z nejmladších účastníků na něco zeptal, místo aby mu to láskyplně a fundovaně vysvětlil, zpražil jej a zesměšnil. Mí přátelé odcházeli z jeho přednášky jeden po druhém. Já jediný jsem zůstal do konce. Ale v duchu jsem si říkal:"Kamaráde, ty se ještě hodně nadřeš, což by nebylo tak nejhorší, špatné je, že zde profamuješ ušlechtilé ideje.
Ono je to sice hezké - spolehnout se na vnitřní vedení. Ale bez jistého úsilí nemůžeš sjíždět ani tu sjezdovku, natož svoji vlastní vnitřní cestu. Anebo můžeš, ale kam tě to dovede, to se radši neptej. Říká se -snadná cesta vede jenom do pekla. A je na tom hodně pravdy. Vždyť i samotná meditace musí být spojena s vnitřním úsilím - koncentrací, jinak se zvrtne ve spánek, nebo bezbřehé bloudění po astrálu. A hlavně - meditace je stav bez ega! To znamená, že čím silnější máš ego, tím horší a větší překážku, a naopak. Je tedy záhodno se svým egem něco dělat. Přinejmenším je zušlechťovat a ještě lépe zeslabovat. Jinak v ten rozhodující zlomek vteřiny, místo do nirvány, vrátí tě to zpět do těla.
Svoboda - je poznaná nutnost.
Naposledy upravil(a) anonymní králík dne pon 01 zář 2008 11:40, celkem upraveno 1 x.


pepo.bn
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: úte 17 črc 2007 23:02
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od pepo.bn »

Tvoja sloboda je priamoúmerná tvojmu strachu . Sú to ,,spojené nádoby v obratenóm garde'' . PePo


Nič nie je nemožné , stačí len chcieť a vedieť ako na to !
Uživatelský avatar
anonymní králík
Nový člen
Příspěvky: 20
Registrován: stř 27 srp 2008 11:48
Bydliště: na okraji mléčné dráhy

Příspěvek od anonymní králík »

Ne. Svoboda není na ničem závislá, ani ničemu úměrná. Svoboda je všudypřítomný ZÁKON. Ano, můžeš svá rozhodnutí činit pod různými vlivy, tedy i pod vlivem svého strachu, ale ve výsledku - vždy bude tvé "koncové" svobodné rozhodnutí. Nakonec i to, že jsi měl strach, bylo tvé svobodné rozhodnutí. A přitom jsi se mohl svobodně rozhodnout, že budeš statečný. (mluvím obecně)
Svoboda je neměnný a věčný zákon. A jen díky ní, se tady v tom "plácáme" už tak dlouho. To všechno "tady" je výslednicí všech našich minulých svobodných rozhodnutí.
Svoboda není volba.


pepo.bn
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: úte 17 črc 2007 23:02
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od pepo.bn »

pepo.bn píše:Tvoja sloboda je priamoúmerná tvojmu strachu . Sú to ,,spojené nádoby v obratenóm garde'' . PePo
Mam na mysli ,,živočišný strach'', to jest pudy , ktoré sú nad myslou a mysel živeho tvora (aj ,,človiečika'') sa im v záujme prežitia nevedomky podriaduje . PePo


Nič nie je nemožné , stačí len chcieť a vedieť ako na to !
Anonymmní

re :anonymní Králík

Příspěvek od Anonymmní »

Ano,Svoboda není volba-svoboda není poznaná nutnost,svoboda
je ničím nepodmíněný přirozený stav..Nemá s vůlí jako takovou nic do činění


Uživatelský avatar
anonymní králík
Nový člen
Příspěvky: 20
Registrován: stř 27 srp 2008 11:48
Bydliště: na okraji mléčné dráhy

Příspěvek od anonymní králík »

pepo.bn píše:
pepo.bn píše:Tvoja sloboda je priamoúmerná tvojmu strachu . Sú to ,,spojené nádoby v obratenóm garde'' . PePo
Mam na mysli ,,živočišný strach'', to jest pudy , ktoré sú nad myslou a mysel živeho tvora (aj ,,človiečika'') sa im v záujme prežitia nevedomky podriaduje . PePo
Rozumím. Je tu ale rozdíl priority. - Pudy (mezi něž patří i pud sebezáchovy) nejsou nadřízené mysli , ale naopak. Mysl je ten rozhodující a svrchovaný činitel. A proto je také člověk schopen "sebeobětování", seskoku padákem, apod. ( což je právě v rozporu se zde zmiňovaným pudem sebezáchovy).
Vidím, že bych to měl ale přece jen lépe vysvětlit. Ta zmiňovaná svoboda, se totiž opravdu týká jen "svobody lidského rozhodování".
Představ si to takhle: " Mysl je herec. Jeho tělo kulisy, okolní svět to je jeviště. Takže - jeviště a kulisy Ti stanovil Režisér. S tím Ty zatím nemůžeš nic dělat. Ale JAK budeš HRÁT - záleží jen a jen na Tobě. Tedy na tvé mysli. Kulisy a jeviště Ti vždycky budou chtít vnutit určitou roli (náladu, emoci, pudové jednání) Ale Ty ji nemusíš přijmout. Můžeš "hrát" svou velkou "hru" jménem Život jako obyčejná šmíra, nebo jako velký umělec a tvůrce. V tom je ta úžesná lidská svoboda.

Měj se krásně - umělecky.


pepo.bn
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: úte 17 črc 2007 23:02
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od pepo.bn »

Vedel by som ti oponovať , no ... .Ži a nechaj žiť . PePo


Nič nie je nemožné , stačí len chcieť a vedieť ako na to !
Anonymmní

re :anonymní Králík

Příspěvek od Anonymmní »

Svoboda- tak jak ji představuješ z různých stran je nedorozumění-je pouhou aktivitou mysli,jedno jaké její vrstvy,-to není svoboda.
To je volba-jestli lze použít slovo svobodná?-možná.
Ale není to svoboda Krishnamurtiho ani lamy Ole.
Ta o které je hovořeno začíná zhruba za humny 1.arupadžány,určitě ji najdeš ve 2.arupadžáně a nemá s tělem,povrchovou pohybovou myslí a "kulisou" okolní scenérie vnímané smysly naprosto nic společného.
:D
Kdo nezažil sféru nekonečného prostoru ve kterou se promění mysl
cvičícího v 1.arupadžáně, nemá o skutečné "svobodě" ponětí--a to je pořád jen odlesk.


Uživatelský avatar
anonymní králík
Nový člen
Příspěvky: 20
Registrován: stř 27 srp 2008 11:48
Bydliště: na okraji mléčné dráhy

Svoboda

Příspěvek od anonymní králík »

No ano, svobodná vůle, o které hovořím já, není totožná s konečným "osvobozením", to jsem neměl na mysli. nechme jej na později.
Nakonec - kolik tady kráčí po světě lidí v tomto nejvyšším stavu vědomí?
Zůstaňme ale ještě na chvíli u "svobodné vůle všech lidských bytostí", která je pro nás (dřív než dosáhneme trvalého osvobození) zatím důležitější (mohou ji využívat všichni), neboť uvědoměním si této skutečnosti a jejím aktivním využíváním si můžeme hodně usnadnit život a také si tu naší "cestičku k Pravdě (konečnému osvobození) trochu zamést a vyčistit.
Jsou dva protichůdné filozofické směry - "determinizmus" (který říká, že všechny děje jsou dopředu dány, určeny, žádná svobodná vůle tedy není) a "indeterminizmus" (podle kterého můžeme stávající stav nezávisle a aktivně měnit). Já jsem byl opravdu velmi dlouho zastáncem determinující filozofie, než jsem si prostě vyzkoušel na vlastní kůži, že opak je pravdou. Teorie jsou teorie, ale teprve praxe ukáže, jak to doopravdy je. No a tak nejlepší je, když si to každý zkusí (vyzkouší) sám . Možností k tomu je celá řada a tak - proč byste mi měli věřit, či nevěřit, když se můžete sami přesvědčit?
Svoboda je životní projev všech lidských bytostí.


jarda ovčák svitavy

Příspěvek od jarda ovčák svitavy »

Vše je relativní. Někomu přijde možnost chodit do práce za 20000 čistého jako supersvoboda a jiný to bere jako bezvýchodnou situaci hraničící s otroctvím....Co je pro jednoho skvělá věc, jiný přijme s ohrnutým nosem.Pro někoho je čas strávený v hypermarketu podoben vánoční atmosféře a jiní se při pohledu na fabriky prodávající potraviny za účelem zisku otřásají hnusem.Někdo si rád svobodu vychutná v pozici lotosového květu se svým óm mani padme hům.... a jiný s půllitrem piva v ruce huláká na fotbalovém zápase chlívárny s pěnou u huby a... oba se cítí svobodni. Nesvobodni se cítí ti, kteří cítí nebezpečí, obavy a strach. Strach a obavy jsou velikým jedem. Bojíme se o blízké, bojíme se o budoucnost, že umřeme, že neumřeme, že zhubneme, že ztloustneme, že nebudeme in a že nám tchyně skrze nedodržení povinného životního standartu pošlape ego....Každý se bojí. Může se stát že ne, ale strach je dobrý rádce ale špatný pán. Ovládá li nás strach, pak je pocit svobody v trapu. Naopak, strach nám přesune nohu z plynového pedálu doleva a decelerujeme přesně tak, abychom přežili......Marně se budeme hádat se skínem o svobodě projevu, s cikánem o svobodné evropě a s chronickým recidivistou o svobodě pohybu. Pro zenbudhistu bude vrcholem svobody hrabičkami uhrabávat svoji zenovou zahrádku, pro křesťana vířit růžencem, pro muslima oblékat dětem semtexové vestičky a američan bude žvýkat hamburger pobryndán pepsikolou. Každý máme svoji svobodu. Neberme si ji navzájem a tolerujme, i když nechápeme. Kdosi tady někde napsal:zij a nechej žít. O tom to bude. Nic hlubšího bych tam nehledal. Jen relativitu a toleranci.


Anonymmní

re:anonymní Králík

Příspěvek od Anonymmní »

Anonymní Králík:
Pokud Ti rozumím,
Začneme se nenápadně a pozvolna blížit hranici,obvyklé v NewAge stylu, kterou bychom mohli zjednodušeně nazvat
hranicí"expanze ega"
-někdo se možná bude snažit mi tam podstrčit onu skloňovanou okřídlenou "individualitu" ale pokud
to na tomto foru nebude třeba Pepo bn,budu velmi,velmi ostražitý.Individualita není ego a mluvit může jen kdo "tohle" ze zkušenosti ví v každém momentě života.
Exzaltací této cesty bude v konečném-dotaženém případě- vždy magie jako taková v různé podobě, která ve svých cílech jde směrem téměř vždy opačným než meditace.
U amatéra bude cílit vždy do astrálu...do příčinné vrstvy ani náhodou...

Meditace je hledáním dovnitř-magie je expanzí té Tebou skloňované "vůle" směrem ven do prostoru.Čekal jsem, kdy po "entree" spadne diskuze tímto směrem..
Skutečného Mága studujícího strukturu Universa abys pohledal v té záplavě dneška ..-ale to je téměř vyhynulý druh v té smečce pragmatiků.
Na foru meditace je meditace legitimním cílem diskuze.Cílem a předmětem je ono konečné Poznání, jakkoli se může zdát obtížné.
Zbytek už není meditací jako takovou/v nepřesném ale obvyklém smyslu slova používaném pro hledání Poslední Pravdy/
,je pouhou mentální technikou,často působící do okolního prostoru bez možností zahlédnout všechny konečné důsledky takového jednotlivého počínání.

Moje vlastní a nejen moje zkušenost.Pokud člověk napne síly a pokročí "uvnitř" v Cestě
tak jak říkám, dojde po překonání určitého rozhraní také k úpravě aktuálně prožívaného
osudu.Karma,osud existuje-i když ne v přísně determinujícím smyslu slova.
Pro cestu netřeba ve většině případů nějak dramaticky zasahovat do kolejí aktuálně
se odehrávajícího příběhu.Většina má /v tomto konkrétním klubku osudů/ kde bydlet a co jíst.
Pokud člověk ovládne zmatek své povrchové mysli-dokáže také většinou racionálně zvládnout zmatky vnějšího života.

Toto je rozhraní kde člověk musí volit.Kdo hledá ono Budhovo -Nezrozené, Nepočaté,Nestvořené-musí přes mysl dál.

Kdo hledá pragmatické cíle "dneška" možná si občas nějaké trable ještě vytvoří- různými pokusy na hranici magie.
Kdo se začne hrabat ve spodním i svrchním astrálu, ten na arupadžány-startovní bloky opravdové Cesty pokročilých- může většinou rychle a nadlouho zapomenout.
Mě to někdy přijde, jak za pár kaček prodat zlatej důl...

A to si ještě rád počkám ,abych viděl, kterým směrem budeš "anonymní Králíku" tu káru tlačit.


Uživatelský avatar
anonymní králík
Nový člen
Příspěvky: 20
Registrován: stř 27 srp 2008 11:48
Bydliště: na okraji mléčné dráhy

PÁNI, ,,TAM , GDE ZAČÍNAJÚ SLOVÁ (aj v duchu) ,

Příspěvek od anonymní králík »

TAM KONČÍ MEDITÁCIA'' , si asi teď někde u svého monitoru tiše brouká Pepo.bn. a Ilem k tomu dodá :"Můj čas je příliš vzácný, než abych se tady probíral těmi akademickými debatami." Ale vážně - nemáš pocit, že to co tady předvádíme, jsou tak trošku"dva kohouti na jednom smetišti"? Proč bychom se měli pouštět do stále rozsáhlejších polemik, na téma "kdo z nás má větší pravdu", či dokonce "kdo je dál a blíže Pravdě"? Někdo už musí říct "dost". A tak to budu já - "Ty máš pravdu a jsi dál než já". Zbytek můžeme probrat spolu někde"u piva". A pojďme přinést ostatním něco užitečnějšího, například za celou dobu tady nepadl jeden jediný praktický návod, jak meditovat (když je to vlákno o meditaci), nebo jak na sobě pracovat, aby byl život jednodušší a naplněnější. Tak se toho prosím ujmi, ať konečně vlákno přinese něco užitečného.
:D


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3118
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Tomu říkám hozená rukavice

Příspěvek od Ilem »

Jsen zvědav, jestli bude zvednuta. :P


"Dum spiro spero"
Ciceron
pista
Stálý člen
Příspěvky: 76
Registrován: pát 02 úno 2007 18:20
Bydliště: nitra
Dostal: 10 poděkování

neco uzitecneho

Příspěvek od pista »

ahoj kralik a anonymni,neco uzitecneho pre forum by mohlo byt o videni,....tolko vo vas je..pista


Odpovědět

Zpět na „Léčba těla i ducha“