Samočinná vodárna - Darling

Návrhy konkrétních zařízení.
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: a jak si to predelal petr......

Příspěvek od Ilem »

chiq píše:
petr111 píše: ...Jo a místo chlorace ? Samozřejmě hygienizace vody pomocí UV záření.....to snad každý kutil zvládne sám.
quote]
Máš nejaký jednoduchý nákres? Aj keď si kutím ;) , ale toto som považoval za niečo zložité, aj vzhľadom na cenu, za akú sa UV-filter predávajú.
To je přece jednoduchý. Koupíš solárium. Pak seženeš jednu vyřazenou zářivku a opatrně z ní odřežeš konce. Vysypeš luminofor a na konce zářivky navlíkneš hadici. Takto upravenou zářivku dáš do solária, které upravíš tak aby dovnitř a ven mohla jít ta hadice. Pak už jen připojíš na rozvod vody a je hotovo. A když na chvíli vyndáš tu zářivku, ještě tě manželka pochválí, žes jí koupil solárium.


"Dum spiro spero"
Ciceron
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Tlustostěnnou zářivku?

Příspěvek od 1220 »

Nebo by se našel plast, který vydrží UV ? Mám za to že zářivkové stěny jsou velmi tenké. Nebylo by lepší dát UV diody zaizolované přímo do vody ?Toto má vztah i k vyvíječům, popř k biopěstování čehokoliv :shock:
K.


Uživatelský avatar
Merlin
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1764
Registrován: sob 21 říj 2006 0:32
Bydliště: Severní Morava
Dostal: 54 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Germicidní zářivka

Příspěvek od Merlin »

http://www.greenhome.cz/katalog/205002

Mám ji zabudovanou ve vratné větvi za čerpadlem, ošetřuji tím vodu v bazénu.


The hardest part of being a teacher is not teaching what I know but knowing what not to teach.
-----------------------------------------------------
petr111

jo, Ilem má pravdu.....

Příspěvek od petr111 »

dělá se to ze zářivky....jen ta voda nesmí být ve velké vrstvě, aby to prosvícení stačilo.......


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: jo, Ilem má pravdu.....

Příspěvek od Ilem »

petr111 píše:dělá se to ze zářivky....jen ta voda nesmí být ve velké vrstvě, aby to prosvícení stačilo.......
To jsi mě teda překvapil. Dělal jsem si srandu.
Použil bych nějakou tlustostěnou skleněnou trubici - nejspíš laboratorní sklo a k tomu rtuťovou výbojku s rozbitou vrchní baňkou. Když se trochu podžhaví, vydrží svítit strašně dlouho a není tak monochromatická jako ledky. To znamená, že obsahuje celé spektrum ultrafialového záření a intenzita je nesrovnatelná s ledkama. Mám vyzkoušený, že 350W výbojka funguje velmi dobře i s 40W tlumivkou. Celý bych to zavřel dohliníkový, nebo nerezový trubky, aby se uniknuvší paprsky hezky odrazily zpět.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ilem »

Peter píše:
Běžné sklo, ani průhledné plastické látky nepropouštějí UV-C záření.
Čekal jsem, jestli se někdo ozve. Ano, tak nás to učili na hodinách fyziky. Několikrát jsem vysvětloval lidem, že je zbytečné utrácet za drahé brýle s UV filtrem, když každé brýle jsou UV filtr.
Jednoho dne jsem však změnil názor. Spálil jsem si rameno přes zavřené okýnko auta. Je pravda, že mi na něj svítilo slunce asi 4 hodiny.
Muj závěr je tedy ten, že sklo představuje víceméně nekvalitní filtr pro UV záření. Křemenné sklo je pro UV mnohem propustnější. Některá speciální skla propouštějí světlo 200 - 3500 nm
http://www.merci.cz/katalog.php?sekce=0536
Takže buď křemenné sklo, nebo větší intenzitu UV


"Dum spiro spero"
Ciceron
carl
Nový člen
Příspěvky: 12
Registrován: sob 12 led 2008 20:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od carl »

ja bych pouzil magnetickou upravu vody


INSTALATER
Odpovědět

Zpět na „Stavebnice“