Uspora energie doma

Praktické poznatky a projekty uživatelů tohoto fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Uspora energie doma

Příspěvek od poota »

Pokud jde jenom o tepelnou izolaci, tak se mi osvědčily prázdné PET láhve bez víček. Izoluje prakticky jenom vzduch a láhve mu brání ve volné cirkulaci. Předpokladem je nosná konstrukce krytá s obou stran, takže vzniká dostatečně široký meziprostor.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uspora energie doma

Příspěvek od Ilem »

Proč bez víček? Nefungovalo ba to lépe s víčky? A kdyby se ještě do každé nasypalo trochu silikagelu, aby se vzduch uvnitř vysušil, bylo by to, myslím, ještě lepší.


"Dum spiro spero"
Ciceron
mahatma

Re: Uspora energie doma

Příspěvek od mahatma »

to by bol prúser pri zmenách teploty - teda aj objemu, keby boli PET fľaše uzavreté... podstata je zamedziť prúdeniu vzduchu, čo urobí prázdna fľaša dostatočne


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Uspora energie doma

Příspěvek od poota »

Ilem píše: Nefungovalo ba to lépe s víčky?
To víš že fungovalo - jenomže jako zdroj kraválu při každé změně teploty :lol:
V tom prostoru je vzduch v těch láhvích a také kolem nich, takže ta vlhkost se pozvolna mění v celém jeho objemu, protože k mírnému pohybu vzduchu tam dochází. Ty PETky jenom brání rychlé cirkulaci vzduchu, která by přenášela teplo podobně jako ve výměníku s teplé stěny na studenou. Výhodou těch PETek je jejich nenavlhavost a nízká váha, a taky to, že pokud na to máš dost času, tak jsou i zadarmo.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Uspora energie doma

Příspěvek od martin11 »

Ilem píše:
laik píše:kdybych já znova stavěl, tak jdu do slaměné dřevostavy
Laiku, máš nějaké povědomí o tom, jaká je životnost takového slaměného domku? Jen se ptám, já nevím. Obával bych se, že když na to naprší a zasvítí slunce, tak to na povrchu popraská. To by samo o sobě nebyla taková katastrofa, kdyby neexistovaly myši. Vím, že se dokážou prohrabat cihlovou zdí - maltou mezi cihlami. Viděl jsem to na vlastní oči. Já vím, že zastánci tvrdí, že když je sláma dobře slisovaná, myši do toho nejdou, ale co je dobře slisovaná sláma? Osobně bych se toho bál. Stačí málo, a co potom s tím :?:
Druhá věc je vlhkost. Pokud se tam nějaká dostane, sláma shnije. Osobně bych do toho nešel.
...dobrá diskuze zejména pro mladší...
když jakákoliv stavba, tak stavební povolení....jasně vidím úředníka jak civí na domeček ze slámy....pointa dobrá...realizace...z pohledu stavebního zákona :bhead:
kdo staví v poslední době tak ví....pro zeťě jsme rekonstruovali 3OO roků starou stavbu ...ruinu...co všechno si debilové vymysleli ...grrrr....předpisy jsou neúprosné a úředník je jen loutka v mezích zákona....tak si vyberte....jedině načerno...tedy z té slámy.... :pivko: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uspora energie doma

Příspěvek od laik »

Slaměné domky se už dnes u nás standartně houfně staví a pokud nemají pevný betonový základ, tak se nejedná o pevnou stavbu a tím pádem tam platí mnohem jednodušší zákony, jako když si stavíte zahradní domek....
Existují i projektanti a stavebníci kteří se tím zabývají a ví co a jak ohledně těch schvalování.
Ohledně požárních předpisů tak sláma z hliněnou omítkou má mnohem lepší požární odolnost, než jakákoliv dřevostavba,jsou na to i zkoušky.
Co se týče vlhkosti, tak ta vzniklá vevnitř je materiálem dobře absorbována a co se týče deště tak dobrá střecha je snad samozřejmostí u každé stavby, přesah střechy se dá udělat, ale jsou už kvalitní hliněné vrchní omítky které jsou odolné dešti, probarvené a používají se i nějaké vosky na ochranu stěn.
Vlhkost škodí každé stavbě to je fakt a dobré izolace jsou podmínkou vždy.
A je jasné že nikdy nestavíme balík přímo na holou zem, vždy je podlaha trochu zvýšená od terénu a většinou se balíky vyplnuje hrázděná trámová konstrukce která sama o sobě musí být od spodu dobře izolována.....
Jakékoliv upravy stavby jsou naprostá jednoduchost, potřebuji díru, či jinde okno, nebo přesekat vodu? tak materiál proste vydoluju a hodím třeba na kompost, žádná suť.
Nehrozí nám žádné ty špatné ionty, hlína je prostě příroda.
Myši si sice mohou pochutnat, ale prej se jim tam nelíbí právě z důvodu že je to prej píchá, to už se jim více líbí vata či polystyrén, tam si vykoušou pěkné nory a je v tom teplo...
Hlavně jde o tu jednoduchost a levnost kterou každý člověk ocení.
Osobně tedy, taky by se mě líbilo třeba koupit nějaký starý statek a opravit, ale jelikož už nejsu tak naivní jak ve dvaceti a mám letité denodenní stavební zkušenosti, tak vím že opravovat starou ruinu, u které vím že to stejně nikdy neudělám tak dobře jako kdybych stavěl novostabu, tak bych do opravy starého domu už nešel, tam nikdy nevykouzlím něco extra a jen to stojí peníze a peníze a čas a čas....
Musíme uvažovat realisticky, to je tak, že dokud má člověk síly, elán a prachy, tak si má postavit něco, co až bude starý ho nebude stát moc peněz, to znamená co nepasivnější a třeba energeticky soběstačný domek, aby až bude starší, moudřejší a v duchodu a bude mít jen nějakej duchodeček, tak aby nemusel živořit protože protopí a prosvítí majlant a mohl si v radosti a klidu užívat zaslouženého odpočinku......
No když to teď po sobě čtu tak té naivity mě zůstalo ještě dost :-)

Tady jeden zajímavej odkaz
A tady krátké video o výrobě slaměno hliněné smesi na stavbu zdi, něco jako kotovice ale do šalungu
A to mě připomělo že druhej domek mám vlastně celej z kotovice, jen cihlové jsou rohy domu a podezdívka do pul meru, takže vlastně jeden hliněněj domek už mám :-)
Naposledy upravil(a) laik dne čtv 08 led 2015 22:22, celkem upraveno 2 x.


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uspora energie doma

Příspěvek od laik »

Ještě ohledně té "topící malty"
ta nemá vytápět, ale asi jen nějaké nepatrné teplo vydávat když to pohlcuje to vlhko z prostoru, což prej asi pomuže udělat něco jako odrazovou bariéru tomu chladu který přichází zvenku zdiva ???? Taky jsem tady tedy skeptický tak uvidím třeba se o tom zázraku dovím něco bližšího nebo získám nějakej vzorek a poreferuju.
Ale opravdu spíše jde o ten vedlejší efekt protože firma se zabývá vlhkostí a nabízí či vyrábí ruzné materiály a malty do vlhka, tak asi udělali nějakou maltu co se jim nějaký čas žahřívá a teď to zkoumaj. Každopádně na každou kravinu se najde kupec pokud to prodejce umí dobře okecat....


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uspora energie doma

Příspěvek od Ilem »

laik píše: tak asi udělali nějakou maltu co se jim nějaký čas zahřívá a teď to zkoumaj. Každopádně na každou kravinu se najde kupec pokud to prodejce umí dobře okecat....
To je normální fyzikální vlastnost všeho hydrofilního. Když něco pohlcuje ze vzduchu vodu, otepluje se to a když ji to zase vydává, ochlazuje se to. Hodně markantní je to u ovčí vlny, která dokáže pohltit hodně vody. Může za to skupenské teplo vody, které se jedním směrem musí dodat a na druhou stranu zase odebrat. U toho pohlcování se totiž mění skupenství z páry na kapalinu a naopak. Proto se v létě potíme, abychom se ochladili. Příroda to ví dávno. Když je hodně vlhko, potíme se zbytečně.
Když to shrnu, tuto vlastnost má částečně každá omítka. Jde jen o to, kolik vzdušné vlhkosti dokáže pojmout a následně zase vydat zpět. Pokud takovou omítku natřenme latexem - o tuto svou schopnost přijde.

Měrné skupenské teplo vypařování vody při 20°C je cca 2,46 MJ/kg takže pohlcením jednoho litru vzdušné vlhkosti se uvolní do okolí 0,68 kWh. Ale vůbec nemám představu, kolik taková omítka dokáže pojmout. U ovčí vlny se udává 35 %. Takže k uvolnění 0,68 kWh je zapotřebí téměř 3 kg ovčí vlny (asi 7 m3) a hodně vlhký vzduch. U omítky nevím.
Když je potom vzduch zase suchý, voda jde obráceným směrem a vyzářené teplo si zpět sežere. Takže vlastně chladí. Někdy se mluví o klimatizační funkci těchto materiálů. Nikdy se to nespotřebuje.
Dobře funguje i dřevo, jenomže se u toho kroutí :-(


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: topící malty

Příspěvek od laik »

Takže vlastně ta topící malta je v jádru kravina???
Protože jakmile pohltí všechnu vlhkost z prostředí tak potom tu místnost při vydávání vlhkosti zpět zase ochladí???
Jedině kdyby ta vlhkost odcházela dál ven z domu a tím pádem by neochlazovala místnost, ale potom zase ochlazuje a zvlhčuje konstrukci stěny směrem ven takže asi taky kontraproduktivní......
On ten chlap tuším mlel něco o tom že ta malta v sobě tvoří jakési mřížky, nebo co, díky kterým to topí....
Každopádně dík za osvětlení fyzikálních zákonů, to je dobrej námět k dalšímu přemejšlení...
Teď si taky vzpomínám že mě kdosi říkal že když byl někde v tunisu či kde, tak ráno polévali kamnenou podlahu a stěny vevnitř vodou aby to při odpařování chladilo, já dělám totéž z cihlovou dlažbou na dvorku, tak alespon už vím na jakém principu to funguje....


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: topící malty

Příspěvek od Ilem »

laik píše:Takže vlastně ta topící malta je v jádru kravina???
Ne tak docela. Když se vzduch ochlazuje, zvyšuje se jeho relativní vlhkost. Tím je víc vody, kterou můžou stěny pohltit a tím se oteplovat. Takže topí v době, kdy klesá teplota vzduchu (například v noci). Potom když zase začne teplota vzduchu stoupat, klesá jeho relativní vlhkost a začne nabírat vodu ze stěny. Tím se stěna ochlazuje a chladí v době kdy teplota stoupá. Takže vlastně funguje jako takový mizerný stabilizátor teploty.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: topící malty

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Ilem píše: ... Takže vlastně funguje jako takový mizerný stabilizátor teploty.
:ethink: No jo. To by fachalo, kdyby se voda v omítce chemicky nevyvazovala a jenom v ní kondenzovala a následně se odpařovala. Pak ale bych se poněkud obával, co se bude dít s omítkou v zimě, protože přesně tohle je princip mrazové eroze. To ani nemluvě o tom, že pokud by na ni přímo pršelo, asi by to taky nebyl ideální stav věcí, jenže je fakt, že přímý déšť se bude týkat asi každé omítky.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uspora energie doma

Příspěvek od Ilem »

Předpokládám, že tato hydrofilní omítka je určena do interiérů. Těžko někdo bude chtít topit venku
Ale je fakt, že na chatu, která v zimě vymrzne bych to nedal ani do interiéru.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uspora energie doma

Příspěvek od Ilem »

Ještě mě zajímalo, na kolik v reálu ten efekt může být markantní. Tak jsem chvíli počítal.
Předpokládám, že nastává jakási rovnováha mezi relativní vlhkostí vzduchu a vlhkostí té omítky. Z toho to předpokladu (možná mylného) jsem vyšel. Aby se to dobře počítalo, beru místnost o objemu 100 m3. To už je slušný obývák o rozměrech 6x7m a výšce stropu 2,38 m.
Při teplotě 20°C a relativní vlhkosti 60% je tam ve vzduchu 1,036 kg vody. Při poklesu teploty o 5 stupňů by při stejném obsahu vody vzrostla relativní vlhkost na 80%. Ale protože tu máme zdivo, které se snaží udržet 60% vlhkost, do vzduchu se vejde už jen 0,769 kg vody. Takže by zdivo muselo pohltit 0,267 kg vody. Při tom uvolní 0,18 kWh tepla.

Takže za předpokladu, že ta omítka udrží relativní vlhkost v prostoru na 60% (ve skutečnosti to tak nebude), uvolní se při poklesu z 20ti na 15 °C 0,18 kWh tepla. To je, jako by tam jednu hodinu svítily 3 60W žárovky. To je pro místnost o objemu 100 m3 opravdu téměř zanedbatelné.

Kdyby si někdo s těmi čísly chtěl hrát, našel jsem pěkné stránky: http://www.vascak.cz/?p=1343&c=10&n=2&u=1#kotva216


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: topící omítka.

Příspěvek od laik »

Znáte to, každý nabízeč vychvaluje jen to svoje že je nejlepší..
Ano Ileme, ta omítka je jen do interiéru.
Ten člověk se snažil být tak přesvěčivej, že tomu aji snad sám věřil, ptal se třeba proč chcem zateplovat barák, když je to vlastně zbyečný když existuje malta která to nahradí a že on tedy asi zateplovat nebude a jen si nechá udělat do byráku tuto omítku.....
No já nevím, mám asi staré názory, ale podle mě barák patří z venku pořádně oblíct.


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: topící omítka.

Příspěvek od poota »

laik píše:... podle mě barák patří z venku pořádně oblíct.
Souhlas, ovšem na osluněnou vnější stěnu bych místo izolace a omítky jako "oblečení" preferoval Trombeho stěnu.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Odpovědět

Zpět na „Lidé sobě“