Solid State Electric Generator

Praktická část fóra.

Moderátor: rival

Odpovědět
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Příspěvek od NAVAR »

chiq píše:"Ve jménu světa Bryjach, ve jménu světa Jelizach, ve jménu světa Azyrach, vzývám vás géniové sedmi planet buďte přízniví této velké operaci!"
Ten obrázek sedí dokonale, to jsem se pobavil :D
Stejně jako větou "Pokud se Vám to povede tak se naučte plavat s radiátorem na zádech" :D


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Příspěvek od NAVAR »

Aquarius1 píše:Ahoj Jardo,jak jsi psal chtělo by to keramiku (už jsou skušební vzorky připraveny k vypálení),jinak blahopřeji k invokaci i když zatím neůspěšné ale co jde napoprvé.Zdravím všechny kdož se účastnili :good: (pokud by byl problém s cívkami zašli rozměr a něco spáchám a zajistím vypálení i s glazurou).Jindra
Dík za iniciativu. Kdyby byl problém s mechanikou keramiky mám připravený v záloze Cogetherm (lisovaná slída), ten vydrží 800C a dá se obrábět, tuším že z toho dělají i na zakázku.
Něco mi říká že na přechod čelo-tyč bude určitě potřeba minimálně teflon a možná dojde i na tu keramiku.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
jarda ovčák svitavy

Příspěvek od jarda ovčák svitavy »

Díky za nabídku pomoci. Nechci se chvástat, ale možná budem potřebovat poradit, kde sehnat vn trafo. Cožpak o mne, já bych sešněroval potřebný počet počet traf z mikrovlnky a fertig.Nějak bychom ty dráty seštrykovali k sobě a...padni komu padni. Musíme nakrmit elektronku. Prosím tímto přítele navara aby hodil do placu její název a číselné označení. Pak nám můžou poradit osvícení nějaké žůžo schéma na oscilátor.Však ono to půjde. Ztuha, ale půjde. Vůbec se nedivím, že na tom meyer dělal 15 let......
Potřebujem pauzu. Navar obzvláště. Musím mu za všechny veřejně poděkovat za nadlidské výkony.Díky kámo.
Využil bych mezičasu k zcela partyzánskému zplození vlastního oscila.
pokud máte někdo chuť o tom debatovat. je čas.
Jináč budu muset oslovit konstrukční kancelář a ..... vykrvácet.


Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Příspěvek od Aquarius1 »

Což o to oscilátor jako takový problém není ale jak zesílit to co produkuje na potřebnou velikost.Takovej LTC 1799 je moc přesnej a dá se krásně ladit ale to asi nebude to praví ořechoví zatím k němu páchám koncák na 100W to je tak na tu měď ;)

Kluci dejte si oraz,je to vyzkoušenej recept na dobrý nápady.Ahoj Jindra :bye:


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Příspěvek od Aquarius1 »

Jenom jako ,,jádro" výkonej koncák by musel vymyslet někdo kdo tomu rozumí,nehledě na to že onen koncák by musel být ,,krmen" zvlášť.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) Aquarius1 dne ned 15 bře 2009 11:28, celkem upraveno 3 x.


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
jarda ovčák svitavy

Příspěvek od jarda ovčák svitavy »

To jo, na měď dobrý. na železo možná s výkonovým stupněm...asi taky. chtěli jsme oscilátor s lampou.snad dá navar vědět typ. už jsem zde kdesi psal o patici, ale nevím kam. Sračkovatí mi mozek. A bude hůř......


Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Příspěvek od Aquarius1 »

To chce klid,ne nadarmo se říká ,,Kdo si počká ten se dočká" samozřejmě že během toho čekání se asi člověk nebude šťourat v nose :D Dnes mi zase přišlo několik věcí a předělal jsem 350W PC zdroj podle Danyka.Člověče já se ještě začnu zajímat o elektroniku :lol: Ahoj ;)


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Příspěvek od NAVAR »

S tím oscilátorem opatrně, myslím hlavně se neunáhlit a nedělat zbytečnou práci. Jakýkoliv běžný oscilátor + zesilovač nemá šanci.
Impedance vf cívky bude na 21MHz stovky ohmů v závislosti na stavu Fe jádra, tudíž je tam pro požadovaný výkon nutné napětí stovky voltů. Ne nadarmo je v patentu psáno že "amplioscilátor" třídy A dodává na triodovou desku konstrukce 500V. Tohle umí snad jedině elektronky.
Zase taková "sranda" co jde "zbouchnout" doma na zkušební destičce to není. Na to jak to udělat se podívám.
Jinak ty co mám kdispozici jsou výkonové triody 4TB/1250. Viz. datasheet v příloze.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Příspěvek od NAVAR »

jarda ovčák svitavy píše:Díky za nabídku pomoci. Nechci se chvástat, ale možná budem potřebovat poradit, kde sehnat vn trafo. Cožpak o mne, já bych sešněroval potřebný počet počet traf z mikrovlnky a fertig.Nějak bychom ty dráty seštrykovali k sobě a...padni komu padni. Musíme nakrmit elektronku. Prosím tímto přítele navara aby hodil do placu její název a číselné označení. Pak nám můžou poradit osvícení nějaké žůžo schéma na oscilátor.Však ono to půjde. Ztuha, ale půjde. Vůbec se nedivím, že na tom meyer dělal 15 let......
Potřebujem pauzu. Navar obzvláště. Musím mu za všechny veřejně poděkovat za nadlidské výkony.Díky kámo.
Využil bych mezičasu k zcela partyzánskému zplození vlastního oscila.
pokud máte někdo chuť o tom debatovat. je čas.
Jináč budu muset oslovit konstrukční kancelář a ..... vykrvácet.
Normálně bych koupil nebo sehnal transformátor s vyšším výkonem (tak nad 1,5kW) a převinul jej tak abych dosáhnul vysokého napětí na anodové napájení 2-4kV. Bazarový transformátor cca 2kW stojí kolem 3tis, to zase není tolik (zřejmě od té doby co zlevnila měď). Dělat to z MOT z mikrovlnky je improvizace, ty transformátory pracují v přesyceném režimu a musí se chladit, případně provoz přerušovat. Už se vidím jak bych při testech čekal půl hodiny než to vychladne, to ani náhodou. Být po mém tak použiji toroidní transformátor na míru, který bych si nechal navinout. Na 90% to takto bylo použito v původním zapojení, podle snímků tam jsou toroidy tak na 2kW, možná více.
Improvizovat se opravdu nevyplácí a pokud to nebude fungovat tak si člověk může s klidným svědomím říct že „provařil“ 100-200tis se spoustou času ale udělal proto co mohl. Představu o tom co je třeba mám čím dál jasnější. Akorát člověk se většinou nedostává do ráje zadarmo a nejlépe ihned. Pokud budu realista tak to i s náklady a prací vidím tak na pár roků vývoje. Vynálezce už přesně věděl co a jak, dělal na tom spoustu let a i při tom cena zařízení byla dost vysoká. A vědět jak, versus myslet si jak je propastný rozdíl.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
jarda ovčák svitavy

Příspěvek od jarda ovčák svitavy »

Zcela souhlasím s navarem. Pár roků to sežere. Pár jsou dva a rok a půl se v tom vrtáme. Půl roku a zařehtá to jako kůň. No ne??? A co vf svářečka. že bychom ji nějak pokoutně sehnali a použili k bohulibému účelu??Aby to mělo říz a pěknou čepici... jak našlehaný puding.


Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Příspěvek od Aquarius1 »

Jasně ,s tím oscilátorem to byl jen takovej nápad jak vidno na nic,nechám to raději odborníkům ;) Tady je obrázek skušební špulky z keramiky,je pěkně pevná a krásně zvoní :D takže vyrobím a nechám vypálit další s přesnými mírami.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

cívky a tranďáky

Příspěvek od jeff »

Železo a měď, to je nádherná kombinace, zatím se to nedovede beze zbytku nahradit. Nějakej takovej transformátor tady mám, váží cca 30kg. Musím ho najít a změřit mu průřez jádra, ale něco kolem těch 2kW by měl mít. Je jednofázový, sekundár má na 24V vinutý profilem. Později napíšu víc, pokud budete mít zájem, je k dispozici za odvoz.

Jeff


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

NAVAR píše:Impedance vf cívky bude na 21MHz stovky ohmů v závislosti na stavu Fe jádra, tudíž je tam pro požadovaný výkon nutné napětí stovky voltů. Ne nadarmo je v patentu psáno že "amplioscilátor" třídy A dodává na triodovou desku konstrukce 500V. Tohle umí snad jedině elektronky.
Není to pravda. Není problém delat cívky s impedancí pod 1 ohm i na stovkách MHz. Proto ani to napetí s tím nesouvisí. Klidne muže být i 12V pri 1kW. Závisí to pouze na koncepci. Taková vec se navrhuje jako celek. Cívka versus rezonanční kond, plus impedance obvodu. Pak míra buzení, a aktivní prvky. Vidím tu nekolik logických sporu, ani ne technických. Základní je ten, že když bude cívka tesne kolem jádra, tak nemuže dobre rezonovat. Když nebude tesne kolem nej, tak uteče výkon a do jádra se dostane málo. V obou prípadech se jádro ohreje. Pak prijde proverení toho, zda jsme schopni dodávat do jádra dostatečný výkon, protože se jádro nakonec roztaví a vyteče pri 1536C, bez nejakého dalšího vnejšího efektu. Predtím nám však bude opalovat infratepelným zárením vše kolem. Mám fakt dojem, že se nekdo profesionálne zabývá výrobou logických sporu. Když doplním ješte na muj vkus zbytečný ohrev magnetronem bez patričných instrukcí(nikdo neví-nepíše, nač tam ten magnetron je, pridal bych tam treba ješte kus meteoritu), tak jsem celkem ve vytržení. Skrátka ošiaľ :)


jarda ovčák svitavy

Příspěvek od jarda ovčák svitavy »

Pro aquarius: nádhera nádherná. Zajímá mne síla stěny. kolik je min možné.
Gratuluji k úspěchu.
jeff: rozhodně díky. Když se do té doby podaří safari, přihodil bych jehněčí.
akord: s meteoritem nemám potíž, kamarád má největší sbírku minerálů v republice. Tedy soukromou. nějaký meteorit nás nerozhodí.
Nevíte někdo, kde se dá ocejchovat geiger? Nám to párkrát louplo, ale bůh ví proč. Navíc pouze v ose tyče.
Kdo si hraje, nezlobí..........


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

transfák

Příspěvek od jeff »

Tak se mi ho podařilo najít a nevím nevím, má sice těch 30kg, má dvousloupkové jádro, dvě cívky, jedna na 230V, druhá sekundární 24V, ale ten průřez je jen na cca 1200W 38cm2. Doufal jsem, že bude přece jen větší. Pokud to nevadí, je jak už jsem psal k dispozici.

Jeff


Odpovědět

Zpět na „Dílna“