Solární osvětlení

Elektřina, teplo...
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

oprava

Příspěvek od Akord »

Tak jsem to opet zmeril....
Správne to napsal Lubouš a spletl jsem se já. Je to skutečne 14.4W/m, tedy celý pásek 72W a ne 43W, jak by vyšlo podle mne. Príčina byla jednoduchá, mel jsem na tom napájecím adaptéru proudové omezení a já si toho nevšiml, hlavne, že tím svítím. Jedna barva žere necelé 2A. (jinak jsi Lubouš asi chtel napsat je to 5x14.4W, místo není to). Na tom reklamním letáku byl jakýsi nesoulad, myslím svetelný tok s príkonem, a já si to vysvetlil špatne.


Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

pásek

Příspěvek od la »

http://www.gme.cz/cz/index.php?product=960-105
To znamená že s celým 5m páskem o příkonu 72Wh/5400lm až 6350lm lze spáchat zhruba svítidlo podobného světelného výkonu jako z čirými žárovkamí které by měli elektrický příkon 426Wh ,nebo přibližně nahradit halogenovou žárovku 118mm s el.příkonem 250Wh/5500lm.Ovšem s napájením pásku 12V. :shock:
Poměr cen vskutku lidový,s žárovkami by to stálo zhruba 60 kč s halogenou 50 kč a 4420 kč s led ale životnost abych zas led moc nekřivdil hovoří pro led ovšem podmínkou je velmi kvalitní raději stmívatelný stejnosměrný zdroj.
Barevně se to taky bude muset namixovat kvůli světelné fyziologické pohodě.Hold jsme zvyklí na sluneční světlo,tohle by nám brnkalo doma na nervy,je pocitově studené.Stínidlem to ekonomicky nepůjde protože tohle světlo je monochromatické,bude třeba přidat žluté a červené led a uv.
Jak to namíchat aby to bylo super je také docela věda.


j0hny
Stálý člen
Příspěvky: 28
Registrován: stř 16 pro 2009 2:30

:-o

Příspěvek od j0hny »

To skladanie farieb a teplota (az na uv zlozku), zas taka veda to neni, napriklad v menu LCD nastavenie teploty custom, tam vidno kolko ktorej farby treba. A este stale sa mi nezda ten udaj v lumenoch. 20mA ledky maju napajanie okolo 3,5V v serii odpor co vychadza pol volta na ledku teda straty 15 percent. Ale ak je to skutocne tak, je to uctihodne cislo na tak male led cipy. 5500lm/60w. To uz meni moj nazor na cenu :)


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: :-o

Příspěvek od poota »

j0hny píše:... 20mA ledky maju napajanie okolo 3,5V v serii odpor co vychadza pol volta na ledku teda straty 15 percent. ...
Napájí se to 12ti V, vždycky 3 ledky jsou v sérii dohromady s tím odporem, takže na jednu ledku vycházejí 4V a ten odpor to sráží zhruba na těch 3,5V, takže to vychází.
Zdravím - poota
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
j0hny
Stálý člen
Příspěvky: 28
Registrován: stř 16 pro 2009 2:30

jednocipove led

Příspěvek od j0hny »

Cosi som sa prednedavnom docital. Prognozy na tento rok boli take, ze sa dosiahne dlho ocakavany limit okolo 180lm/w. Udajne su led v predaji, ale nikde som ich nenasiel :D Philips lumileds to slubili. Tak kde su a za aku cenu ? Malo sa znizit napajanie, zvisit prud, zvisit prenos svetla cez puzdro atd ... proste znizit straty.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: pásek

Příspěvek od Akord »

la píše:.... jako z čirými žárovkamí které by měli elektrický příkon 426Wh ,nebo přibližně nahradit halogenovou žárovku 118mm s el.příkonem 250Wh/5500lm.
To mi nesedí. 5500lm udelá tak 500W halogen, a ne 250W. Tím pádem ani žárovky ne. Nebude to správne.


...na trhu bežne LED s účinností nad 100lm/W nejsou, vypadá to na prednostní dodávku vybraným firmám...


Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: pásek

Příspěvek od la »

Akord píše:
la píše:.... jako z čirými žárovkamí které by měli elektrický příkon 426Wh ,nebo přibližně nahradit halogenovou žárovku 118mm s el.příkonem 250Wh/5500lm.
To mi nesedí. 5500lm udelá tak 500W halogen, a ne 250W. Tím pádem ani žárovky ne. Nebude to správne.


...na trhu bežne LED s účinností nad 100lm/W nejsou, vypadá to na prednostní dodávku vybraným firmám...
No vzal jsem to tady, dole je údaj kolik to má lm http://www.gme.cz/cz/index.php?product=516-129
Myslím že GM by se tolik seknout neměli.
žárovky taky tam pro odhad,75W by mělo být 950 lm http://www.gme.cz/cz/index.php?product=516-118
drahý je to až ažž ty led
Výběr pro světelný mix http://www.gme.cz/cz/index.php?page=hou ... 121263&p=1


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: pásek

Příspěvek od Akord »

la píše:No vzal jsem to tady, dole je údaj kolik to má lm http://www.gme.cz/cz/index.php?product=516-129 Myslím že GM by se tolik seknout neměli. žárovky taky tam pro odhad,75W by mělo bý
Tak jsem vytáhl nejblíže po ruce katalog Philips 2002 a čtu lineární halogen plusline 200W-3520lm-17.6lm/W, 300W-5600lm-18.7lm/W, 500W-9900lm-19.8lm/W. Takže je to stejne výše, než jsem si myslel. Asi se budu muset časteji updatnout. Stejne by to nezaškodilo občas zmerit, ať si náhodou nepolepšují čísla...


Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

pásek

Příspěvek od la »

Já sem se seknul když sem odhadoval že kvalitní svítidlo který je náhradou deního světla pořídím za pouhých 1000kč,ale stejně je to velice lákavé to namíchat,proto že, tomu co se prodává vždycky něco ve světelném spektru chybí i když to prodejce uvádí jako "denní" není denní ani náhodou,většinou je to jen nažloutlý a nic víc a ještě to bliká .To UV v malém množství nemusí být od věci pro dlouhodobý pobyt.Když nám míní zatrhnout žárovky tak na to stejně jednou dojde. ;)
Když amatérsky vyrobit tak o třídu líp aspoň funkčně. :D


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: pásek

Příspěvek od Akord »

la píše:Já sem se seknul když sem odhadoval že kvalitní svítidlo který je náhradou deního světla pořídím za pouhých 1000kč,ale stejně je to velice lákavé to namíchat,proto že, tomu co se prodává vždycky něco ve světelném spektru chybí i když to prodejce uvádí jako "denní" není denní ani náhodou,většinou je to jen nažloutlý a nic víc a ještě to bliká .To UV v malém množství nemusí být od věci pro dlouhodobý pobyt.Když nám míní zatrhnout žárovky tak na to stejně jednou dojde. ;)
Když amatérsky vyrobit tak o třídu líp aspoň funkčně. :D
Já napoprvé ten rgb pásek nekoupil, protože jsem si to spočítal asi dobre. Pak jsem na výsledek zapomel, a po asi dvou mesících jsem se díval na leták, nejak to nepochopil a koupil. Když jsm to pak doma vybilancoval, vyšlo mi nic moc, ale už jsem to vracet nešel a radši udelal k tomu na posezení jednoduchý driver na printer port PC. Ješte zahorka, dokud byl adrenalin. Kdo si rekne, proč delat vedu z driveru, tak doplním, že jsem to rozstríhal na asi 14(max 16) nezávislých částí, a všechno muže mít nezávislé barvy.


j0hny
Stálý člen
Příspěvky: 28
Registrován: stř 16 pro 2009 2:30

Re: pásek

Příspěvek od j0hny »

la píše:...vždycky něco ve světelném spektru chybí i když to prodejce uvádí jako "denní" není denní ani náhodou,většinou je to jen nažloutlý a nic víc a ještě to bliká ...
Samozrejme ze cele spektrum nebude... Ir ziarenie vyrobcovia povazuju ako straty v teple a UV ako skodlive.A uspesne to tlacia spotrebitelom do hlavy :) Ale az spotrebitel vymeni 10 beznych ziaroviek v tmavej obyvacke kde sa v kuse svieti, v zime pride na to, ze ma male radiatory :)
V byte mame malu miesnost nieco ako citaren zo stovkami kusov technickej literatury. Za 10 rokov vsetko slusne ozltlo, zrejme od beznych ziaroviek. Az prisli na trh usporky, je tam o par stupnov chladnejsie. V lete super, ale v zime ee.
Dalsia vec je, ze kvalitne led produkty vyraba malo kto, kazdemu ide o kvantum, velke mnozstvo a na kvalitu nepozeraju, pretoze sa snazia predat miliardy produktov za co najnizsiu cenu. Potom je par vyrobcov ktory to zneuzivaju, a chybajuce parametre sa snazia priblizit pozadovanym. Cim je to realnejsie denne svetlo, tym je produkt drahsi. Na skole sme kedysi prerabali blikajuce neonove svietidla na hybridy, teda pridavali sa do svetiel 4 male 15w klasicke ziarovky. Neblikalo to, svetlo bolo prirodzenejsie a dokonca pouzitelne pri strojoch bez strobo efektu. Dnes je mozne naist uz aj LED trubice... cena/kvalita je neprijatelna


Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

pásky

Příspěvek od la »

Trošku teorie o skládání barev,třeba se to bude líbit ,má to blízko k focení.
Rozdíl oproti tisku vidím v tom,že v tomto případě se může podpořit bílá u tisku se zvýrazňuje černá.
http://www.fotoroman.cz/techniques2/light_color.htm
:D


Uživatelský avatar
talmar
Stálý člen
Příspěvky: 69
Registrován: sob 24 bře 2007 13:09
Bydliště: Frýdlant n.O.
Dal: 1 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Levné led světlo

Příspěvek od talmar »

Taky jsem scháněl nějaké ledky na osvětlení schodiště.V GM mi na dotaz ať to svítí a moc nestojí nabídli bílé led kus-koruna.Tak jsem jich vzal hned 30.Doma jsem je namontoval do světla,napájím to jednoduchým zdrojem a svítí výborně.
Všechny jsou zapojeny do série,je jich 29 protože jedna byla vadná.Proud přes led je lépe volit nižší než je doporučený s ohledem na životnost.V mém případě je 14mA.
la píše:Trošku teorie o skládání barev,třeba se to bude líbit ,má to blízko k focení.
Rozdíl oproti tisku vidím v tom,že v tomto případě se může podpořit bílá u tisku se zvýrazňuje černá.
http://www.fotoroman.cz/techniques2/light_color.htm
:D
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


pista
Stálý člen
Příspěvky: 76
Registrován: pát 02 úno 2007 18:20
Bydliště: nitra
Dostal: 10 poděkování

ledky-proba-skusenost

Příspěvek od pista »

prva proba ,menic klasicky 220V...odisla 1 ziarovka po cca 2 mesiacoch,z 24 lediek zostalo 8 funkcnych
presiel som na 12V,je to sice dalsi rozvod v baraku,ale po polrocnej prevadzke ziadna porucha a do celeho baraku staci 50W instalovaneho
ziarovky pouzivam vacsinou autacke a nieco je aj polepene z led-pasu...
doplnujem....po prvom roku prevadzky FV mi bolo vratene cca 2/3 platieb ,....dalo sa aj 9/10......
skusenost po roku...250W instalovaneho staci na osvetlenie a PC a obcas aj chladnicka...pista


Uživatelský avatar
ekowatt
Stálý člen
Příspěvky: 70
Registrován: sob 23 zář 2006 12:26
Bydliště: Slovensko
Dal: 1 poděkování
Dostal: 13 poděkování

Re: Solární osvětlení

Příspěvek od ekowatt »

Rozhodol som sa, že uverejním návod na výrobu LED svetiel.
http://www.ekowatt.szm.com/led_svetla_navod.html
vyrábajte a svieťte lacno alebo zadarmo.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Odpovědět

Zpět na „Fotovoltaika a solární technika“